برترين مطالب
Best Posts
آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
امکانات
Facilities


آشنایی با انواع بیماری های پوستی

تعداد بازدید : 30011   دسته بندی : پزشکی شنبه ,۲۷ مهر , ۱۳۹۲

پوست بزرگ‌ ترین عضو بدن است که وظایف متعددی را بر عهده دارد. سرطان پوست یکی ازمشکلات پوستی است که متاسفانه در سال‌های اخیر روند رو به گسترشی داشته است.

به گزارش صدف نیوز به نقل از سلامت نیوز، درسرطان پوست سلول‌های بدخیم که از بافت پوست نشأت می‌گیرند به طور نامنظم وفزاینده‌ ای تکثیر و به طریقی از سیستم ایمنی و دفاعی بدن عبور می‌کنند بدون این‌که موجب عکس‌العمل تدافعی و تهاجمی در سیستم ایمنی بدن شوند.

نشانه های خطرساز سرطان پوست

بازال سل کارسینوما، اسکواموس سل کارسینوما ، از انواع سرطان پوست محسوب می شوند که با تغییرات پوستی آغاز می شوند .ضایعات پیش سرطانی به مرور در بدن ایجاد می شوند و با گذشت زمان به سرطان تبدیل می شوند .۴۰ تا ۵۰ درصد مردم ممکن است تا ۶۵ سالگی به یک نوع از انواع سرطان پوست دچار شوند .باید به علایم بیماری توجه کنید ، در صورت تشخیص زودهنگام ، درمان موفقیت آمیز تر خواهد بود .

کراتوز اکتینیک
ناحیه کوچکی از آسیب پوستی در اثر آفتاب که یک ضایعه پیش سرطانی محسوب میگردد. این عارضه پوست نواحی در معرض آفتاب به ویژه پوست سر، صورت، گوشها، لبها، بازوها و دستها را مبتلا میسازد. لکه های پوسته دار قهوهای یا قرمز رنگ در نواحی که در معرض آفتاب هستند مشاهده می شود ، این لکه ها بدون درد هستند.

التهاب شاخی لب
التهاب شاخی لب نیز یک ضایعه پیش سرطانی است که معمولا در لب پایینی ظاهر می‌شود. در لبها، ضایعات پوسته دار، خشکی پایدار لب یا ترک ممکن است بروز کنند. علائمی‌که شیوع کمتری دارند شامل تورم لب، از بین رفتن مرز بین لب و پوست یا برجسته شدن خطوط لب هستند. التهاب شاخی لب، اگر درمان نشود ممکن است به سرطان مهاجم سلول سنگفرشی تبدیل شود.


شاخ جلدی

بیماری است که در آن ضایعه پوستی قرمز رنگی به شکل قیف بر روی پوست ظاهر می شود . این ضایع از کراتین فشرده ( پروتئین موجود در ناخن ) تشکیل شده است . سایز شکل و رشد این ضایعه به طورقابل ملاحظه ای متفاوت است ، اما در حالت کلی رشد این ضایعه در حد چند میلی متر می باشد . این عارضه معمولا در بزرگسالانی که در معرض نورمستقیم خورشید قرار دارند بروز می کند .

خال
خال معمولی یک ضایعه خوش خیم است و تنها تعداد بسیار کمی ‌از آنها بدخیم می‌شوند. اما خالهای غیر معمولی با گذشت زمان می‌توانند به نوعی سرطان پوست به نام ملانوما تبدیل شوند. خالهای معمولی ممکن است صاف یا برجسته باشند و یا ممکن است در ابتدا مسطح باشند و به مرور زمان برجسته شوند. اما در حالت طبیعی حتی سطح خالهای برجسته هم صاف است. خال های معمولی گرد یا بیضی شکل هستند و اندازه ی کوچکی دارند ( کوچکتر از ته یک مداد). بیشتر این خالها در اوایل بلوغ و جوانی شکل می‌گیرند و تشکیل خال طبیعی در افراد بالغ غیر معمول است.

خال غیر معمولی (دیسپلاستیک)

این خالها سرطانی نیستند اما می‌توانند تبدیل به سرطان شوند. این خالها می‌توانند در نواحی از بدن که با آفتاب مواجهه دارند و یا در نواحی دیگر بدن تشکیل شوند. این خالها بزرگتر هستند (عرض حدود یک چهارم اینچ معادل ۶ میلیمتر یا کمتر). همچنین بیشتر شکل نامنظم دارند و حاشیه آنها نامنظم است یا حالت محو شده دارد. این خالها ممکن است صاف یا برجسته باشند و سطح آنها نیز ممکن است ناصاف یا صاف باشد. رنگ این خالها ممکن است یکدست نباشد و مخلوطی از چند رنگ مثلا صورتی، قرمز، برنزه یا قهوه ای باشد.
جهت ثبت آگهی های خود در سایت نیازمندی ها به آدرس tablighagahi.com میتوانید همین الان اقدام نمایید ، کسب و کار خود را ثبت کنید و به دنیا معرفی نمایید در سایت نیازمندی های تبلیغ آگهی.کام.

الفبای پیشگیری از سرطان پوست
خالهای بدن یک فرد شبیه هم هستند. خال یا لکی که با سایر خالها متفاوت باشد، اندازه ی آن از ته یک مداد بزرگتر باشد و یا خصوصیات بدخیمی‌را داشته باشد باید توسط پزشک معاینه شود چون می‌تواند بدخیم باشد. نکاتی که در ادامه گفته می‌شود شامل نکات مهمی‌است که وقتی خالهای خود را معاینه می‌کنید باید آنها را در نظر داشته باشید.

عدم تقارن
عدم تقارن به این معنی است که نیمه ی خال با نیم دیگر آن مشابه نیست. خالهای طبیعی متقارن هستند. وقتی خالها یا لک ها را چک می‌کنید یک خط فرضی را در وسط خال در نظر بگیرید و دو نیمه‌ی خال را با یکدیگر مقایسه کنید. اگر با یکدیگر مشابهت نداشتند برای معاینه به پزشک مراجعه کنید.
برای گرفن فال حافظ و دانلود برنامه دیوان حافظ برای آندروید به سایت divanhafez.com مراجعه فرمایید ، همچنین در این سایت بیوگرافی حافظ به همراه زندگی نامه حافظ به صورت کامل شرح داده شده است.

حاشیه
اگر حاشیه خال ناصاف و ناهموار بود یا محو شده بود یا شکل نامنظم داشت نیز به پزشک مراجعه کنید زیرا ضایعات پوستی نوعی سرطان پوست به نام ملانوما حاشیه های نامنظم دارند.


برآمدگی خال
اگر قسمتی از خال برامده شد یا از سطح پوست بلندتر شد به پزشک مراجعه کنید. ضایعات بدخیم ملانوما اغلب به سرعت بزرگ می‌شوند و ارتفاعشان افزایش می‌یابد. خالی که اندازه اش به سرعت تغییر کند، بزرگ یا چروکیده شود تغییر رنگ بدهد، خارش دار شود یا خونریزی داشته باشد باید معاینه شود.

اندازه خال
خالی که بزرگتر از ته مداد باشد مشکوک است. خالهای خوش خیم معمولا کوچکتر از ۶ میلیمتر هستند.

رنگ

خالی که رنگ یکنواخت ندارد و در بخشی از آن آن رنگ دیگری مانند قهوه ای، برنزه، سیاه ،آبی، سفید یا قرمز دیده می‌شود مشکوک است. خال طبیعی معمولا یک رنگ دارد. خالی که در برخی قسمتها روشنتر و در قسمتهای دیگر تیره تر است باید توسط پزشک معاینه شود.

 ارسال در حدود 4 سال قبل  نویسنده : payam  ۷ نظر   | ادامه مطلب »

 1. سهیلا می‌گه:

  همسر ناراحتی پوستی پیدا کرده ۲و۳ ماه میشه دونه ریز قرمز اولش زد بعد بیشتر دست وپاهاش وخارشم داره من نگران کل بدنش بزن هیچ دکتر نمیشناسم که برم پیشی لطفا یه راهنمایی بهم کنین

  • maedeh می‌گه:

   سلام سهیلا جونم…منم دقیقا همین جوری بودم…هیچ دکتری نتونست تشخیص بده….ولی رفتم تهران و بیمارستان لقمان دکتر مهدی قیصری تشخیص داد و کلا خوب شدم..از نظر من بهترین دکترین که میشناسم…فقط هم روز های ۳شنبه اونجا هستن

 2. سهیلا می‌گه:

  واز زمانی که بیشتر شده خارش زیاد شد وکل دست وپاهاش پوست پوست شده دونه قرمز زده

 3. آرش می‌گه:

  سلام من نیم دنه دایین بدن یعنی روی پاها چندتا آبله قرمز زده که خیلی هم میخاره قطر این آبله هامتفاوته و فقط روی نیم تنه پایین بدن ظاهر شده

 4. مهدی می‌گه:

  سلام میخواستم بدونم درما این بیماری چطوریه .کنار ابروم ی قارچ پوستی حالت سفید رنگ هست و مو های هومون قسمت ریخته ی کم این قارچ پخش هم میشه؟درمانش چیه وچه جوری؟

 5. رویا توحیدی می‌گه:

  سلام من الآن یه دو ماهیه که وسط آرنج دست راستم خارش داشتم و بعد دون های قرمز روی آرنجم ظاهر شده این دون ها به هیچ جا سرایت نکرده و همون جا مونده میشه بگین چیه؟

 6. vaheid می‌گه:

  سلام باتشکراززحمات شمامدت دوماه است که زیرچشم من درناحیه پلک پائین اول به صورت نقطه زرد رنگ که بعدبه اندازه نیم سانت شد واکنون به سفیدمایل شده است لطفا راهمنایی فرمایید