برترين مطالب
Best Posts
آخرین مطالب ارسالی
Last Posts
امکانات
Facilities


عوارض جانبی لیزر در برداشت مو

تعداد بازدید : 70108   دسته بندی : پزشکی شنبه ,۱۴ اردیبهشت , ۱۳۹۲

لیرز در شاخه‌های مختلف پزشکی بکار گرفته شده است ولی به قطع می‌توان گفت لیزر تراپی در بیماری‌های پوست به شدت پیشرفت کرده است. ثابت شده که استفاده از لیزر در از بین بردن موهای ناخواسته یک روش نسبتا بی‌خطر است. از آنجایی که پالس‌های لیزر، انرژی ثابتی دارند، شانس ایجاد اسکار یا وجود ندارد یا احتمال آن بسیار کم است.
افزایش یا کاهش موقتی رنگ (تغییرات رنگدانه‌ای) در موضع تحت درمان با لیزر در برخی افراد به خصوص بیماران با پوست تیره‌تر، مشاهده می‌شود. ممکن است در موارد خاص در جایی از دلمه بستن (crust) دیده شود که با استفاده از ترکیبات نرم‌کننده (emollients) ملایم و در صورت لزوم آنتی‌بیوتیک‌های موضعی درمان می‌شوند. پس از انجام لیزر، قرمزی و تورم کمی اطراف فولیکول مو به وجود خواهد آمد. که پس از ۲ تا ۳ ساعت برطرف می‌شود و نیاز به پانسمان و یا درمان خاصی ندارد ولی می‌توانیم از مرطوب کننده استفاده کنیم.

عوارض جانبی:

فرایند از بین بردن موهای زائد با لیزر، بدون درد نبوده و اغلب بیماران در طی فرایند درمان یا بلافاصله بعد از آن درد را تجربه می‌کنند. استفاده از ضددردهای موضعی یا جلدی می‌تواند این عارضه را کاهش دهد. در بسیاری از بیماران که با شدت بالای لیزر درمان می‌شوند، قرمزی و ادم اطراف فولیکول‌های مو دیده می‌شود. شدت و مدت اریتم و ادم به رنگ و تراکم مو بستگی دارد که به طور معمول چند ساعت طول می‌کشد. در صورت استفاده از شدت‌های بالای لیزر آسیب به اپیدرم ایجاد می‌شود که این آسیب به خصوص در بیمارانی که پوست خود را برنزه کرده‌اند شایع‌تر است. ایجاد ضایعات هرپسی در محل درمان شایع نیست. اما امکان ایجاد آن وجود دارد. ایجاد ضایعات هرپسی در بیماران با سابقه قبلی ایجاد ضایعات هرپس سمپلکس یا زمانی که درمان در محل دور دهان، ناحیه زهار (پوبیس) یا بینی انجام می‌شود محتمل‌تر است. خطر عفونت باکتریال بسیار کم است البته احتمال ایجاد عفونت باکتریال در صورت آسیب دیدن اپیدرم وجود دارد.احتیاط‌های لازم پس از انجام لیزر:

امکان ایجاد فولیکولیت در محل درمان بعد از ورزش و عرق کردن شدید وجود دارد. خطر ایجاد فولیکولیت با شنا کردن یا استفاده از گرم کننده‌ها در محل درمان افزایش می‌یابد. در صورت استفاده از شدت مناسب لیزر برای درمان و بیمار ایده‌آل برای درمان، تغییرات گذاری رنگدانه‌ای پوست از قبیل هیپوپیگمانتاسیون و هیپرپیگمانتاسیون رخ نمی‌دهد. این مشکل بیشتر در بیماران با پوست تیره‌تر، یا بیمارانی که اخیرا برنزه شده‌اند به صورت شایع‌تری دیده می‌شود. تغییرات رنگدانه‌ای دائم به جز در بیماران با پوست تیره دیده می‌شود. ایجاد اسکار در محل درمان نامحتمل است به جز در مواردی که از درمان‌های بسیار شدید استفاده گردد یا عفونت باکتریال بعد از درمان داشته باشد. از بین رفتن کک مک و کم‌رنگ شدن و شفاف شدن خالکوبی‌ها یا ضایعات رنگی در حین درمان شایع می‌باشد که لازم است بیمار در این مورد مطالعه شود. ایجاد لوکوترنیا (سفید شدن موها) به صورت دائمی یا گذرا در خلال درمان موهای زائد با IPL گزارش شده است. اگرچه ایجاد این عارضه به خوبی تشریح نشده است و ممکن است به دلیل از بین رفتن موهای سیاه و باقی ماندن موهای سفید در منطقه درمان با موهای سیاه و سفید ایجاد شده باشد. اگرچه در عمل و کلینیک کمتر با این مورد برخورد می‌شود اما از نظر منطقی و قانونی بهتر است بیماران مبتلا به بیماری‌های پوستی شناخته شده که فنومن کوبنر در آنها مثبت است یعنی بیماران مبتلا به پسوریازیس و ولگاریس، ویتیلیگو ولیکن پلان از امکان ایجاد عوارض جانبی درمان آگاه شوند.
ضایعات لیویدور تیکولاریس خارش شدید و کهیر و حتی یک مورد درم و کهیر شدید بعد از درمان موهای زائد با لیزر گزارش شده است. اگرچه پاتوفیزیولوژی ایجاد این ضایعات مشخص نیست. اما درمان شامل استفاده از استروئید موضعی، آنتی هیستامین‌ها، و قطع درمان با لیزر می‌باشد. همچنین چندین مورد از تشدید رشد مو به دنبال استفاده از لیزر در زنان جوان با پوست سیاه دیده شده است. دو پدیده متفاوت در این مورد گزارش شده است. تبدیل موهای نرم به موهای سیاه با ریشه خشن در محل درمان یا القاء رویش موهای بلند نرم بلافاصله در محل مجاور محل درمان با لیزر دیده شده است. مطالعات بیشتری برای روشن شدن مکانیسم این پدیده لازم است. درمان این عارضه ادامه درمان با لیزر در این افراد است. لیزرهای نورتاب برای جذب بیشتر به وسیله ملانین و عمق نفوذ بافتی بیشتر ساخته شده است. بنابراین این سیستم‌های خطر ایجاد آسیب به شبکیه چشم را دارند. بنابراین در موقع درمان با این لیزرها باید محافظت‌های کافی از چشم بیمار و کادر درمانی به عمل می‌آید.

عوارض کاربرد لیزر در درمان موهای ناخواسته:

اریتم و ادم از شایع‌ترین عوارضی هستند که در درمان موهای ناخواسته با استفاده از لیزر به خصوص در طول موج‌های بالا و توان زیاد دیده می‌شوند. معمولا این علایم چند دقیقه تا چند ساعت باقی می‌مانند. در صورت استفاده از طول موج‌های بالای لیزر ممکن است در اطراف هر فولیکول مو ادم ایجاد گردد که (goose bumps) نامیده می‌شود. تاول‌های سطحی بیشتر در بیماران با پوست‌های تیره و گندمگون دیده می‌شود. این افراد همچنین ممکن است تغییرات رنگدانه‌ای گذرایی مثل روشن‌تر شدن و یا تیره شدن رنگ پوست را تجربه کنند. این تغییرات رنگدانه‌ای ممکن است هفته‌ها تا ماه‌ها باقی بمانند. احتمال ایجاد عوارضی مانند عفونت و اسکار بسیار کم است و در صورت ایجاد تاول پوستی ممکن است زمینه برای آلوده شدن و تحریک پوست فراهم شود. در صورت استفاده از طول موج‌های کوتاه لیزر مانند لیزر روبی ضایعات پوستی تیره مانند فرکل ممکن است روشن‌تر شده و یا از بین بروند. همچنین در این طول موج‌ها احتمال ایجاد تاول به خصوص در اطراف دهان بالاست.

اقدامات لازم پس از درمان با لیزر

در اکثر موارد بعد از درمان با لیزر نیاز به اقدام خاصی نیست. در صورت سوختگی خفیف و ایجاد قرمز در محل درمان می‌توان از کیسه یخ بر روی موضع و داروهای ضد درد خوراکی استفاده کرد. در مواردی که تاول ایجاد می‌شود، استفاده از پمادها یا کرم‌های آنتی‌بیوتیکی موضعی و توصیه به عدم پوشش محل ضایعه مفید است. همچنین لازم است بیماران از ضدآفتاب‌هایی با ۱۵SPF یا بیشتر استفاده کنند. مصرف مواد آرایشی از روز بعد از درمان مانعی ندارد. در طی یک هفته بعد از درمان فولیکول‌های آسیب دیده همراه با شفت مو به خارج از پوست رانده می‌شوند و این تصور اشتباه پیش می‌آید که رویش زودرس موها رخ داده است. این مسأله در مناطقی از بدن که موهای ضخیم دارند، بیشتر جلب توجه می‌کند.

 ارسال در حدود 5 سال قبل  نویسنده : payam  ۲۸ نظر   | ادامه مطلب »

 1. يوكابد می‌گه:

  ی سوال داشتم ایا لیزر کردن ناحیه هایی مثل خط مایو برای زنان با عمل لیزر اسیبی ب رحم و نازایی دختر نمیشه؟

  • مهسا می‌گه:

   با سلام
   ببخشید من جلسه دوم لیزرم هست ناحیه ساق پا رو دارم لیزر می کنم الان ۴ روز از دومین جلسه می گذرد و پای من دچار قرمزی و خارش شدید و التهاب شده اشت ایا این عادی است؟

  • SHSHSHSHSH می‌گه:

   با سلام
   من حدود۱۰ روزه که از دومین جلسه لیزر در ناحیه ساق پام میگذره اما در این ناحیه به شدت احساس خارش دارم!!!!!!!!!!!!
   ایا این موضوع عادی میباشد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

   لطفآآآآآآآآآآجواب بدهید.
   ممنون

 2. یسنا می‌گه:

  با سلام و خسته نباشید
  آیا لیزر موهای زائد باعث نازایی می شود.

 3. ازاده می‌گه:

  میخواستم برا لیزر ناحیه پوبیس و لبیا اقدام کنم خواستم بدونم عارضه ای داره؟؟؟؟؟
  لطفا جوابمو بدین

 4. محمد می‌گه:

  نظر شما در مورد گرفتن وسط ابرو برای کسانی که ابروهای پیوسته ی پر دارند رو میخواستم بدونم.

 5. افسانه می‌گه:

  سلام من حدود۱۶ جلسست که لیزر میرم ولی هنوز موهام در بعضی نقاط صورتم هست؟ ؟؟؟ این خیلی غیر عادیه؟ ایا ضرری دارد؟

  • سميه می‌گه:

   سلام
   من سه هفته پیش جراحی در ناحیه سینه داشتم و بعد از عمل برای از بین بردن جای بخیه از کرم های لایه بردار استفاده می کنم اما جای بخیه خط تیره می باشد و پزشک معالجم گفته برای لیزر به مدت سه جلسه لیزر کنم اما من به دلیل داشتن سابقه کنسر در خانواده کمی ترس دارم و از عوارض لیزر نگرانم لطفا راهنمایی کنید لطفا جواب را به ایمیلم ارسال کنید با تشکر.

 6. SHSHSHSHSH می‌گه:

  سلام
  میخواستم بدونم ایا لیزر کردن برای حاملگی مشکلی ایجاد نمیکنه وباعث نازایی نمیشود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  لطفآآآآ جواب بدهید؟؟؟؟
  ممنون

 7. فاطمه می‌گه:

  لیزر برای موهای زاید صورت دختر ها بر روی تخم دان ها اثر گذاشته و سبب نازایی میشود???????

 8. زهره می‌گه:

  سلامو من ۳ حلسه هست ک موهای صورتمو لیزر کردم. اما پوست اطراف دهانم یکم سفید شده. میخواستن بدونم به خاطر لیزر اینجوری شده؟

 9. گروه پزشكان سپيد می‌گه:

  لیزر موهاى زائد تا ٨۵٪ تخفیف در کلینیک گروه پزشکان سپید

 10. افسانه می‌گه:

  باسلام
  ۳روز پیش ناحیه بیکینی لیزر کردم
  اما متاسفانه قسمتهایی سیاه شده و سپس خارش و سوزش
  و از دیروز هم تاولهای کوچک زده بهمراه خارش
  از روز دوم پماد آلفا و avenمیزنم
  اما متاسفانه بهتر نشده که بدترهم شده
  آیا درمان میشود؟
  وازهمه مهمتر آیا ردش میمونه؟

 11. محمد می‌گه:

  لیزر موهای طبیعی بدن مثل پا و دست عوارض خطرناکی داره؟ (مثل سرطان)

 12. رها می‌گه:

  باسلام آیالیزر موهای زائد باعث نازایی می شود

 13. کتی می‌گه:

  با سلام،
  من به تازگی ناحیه ی شکممو لیزر کردم و دقیقا همون قسمت پوستم سفیدتر شده. میخواستم ببینم آیا این کم رنگ تر شدن پوستم بعد از مدتی به حالت عادی برمیگرده یا لیزرو دیگه ادامه ندم؟
  ممنون

 14. سحر می‌گه:

  سلام خسته نباشین من چن ماه پیش ایمپلنت کردم لیزر چانه صورتم باعث نشه ایمپلنتم که فلزه بشکنه

 15. شبنم می‌گه:

  آیا لیزر مو برای در دوران بارداری خطرناک است؟

 16. نداعزيزى می‌گه:

  سلام من از لیزر براى درمان موهاى زائد استفاده کردم دوجلسه اول تغییرى حاصل نشد بعد دکتر از درجه متفاوتى استفاده کرد که باعث سوختگى و تاول و ایجاد ورم شدید شد که یک هفته هم ادامه داشت بعد از گذشت یک ماه لکه هاى بزرگ تیره رنگ روى پوست چانه ایجاد شد و کمى هم لکه ها گود رفته ایا راهى براى درمان هست ؟
  سپاسگزارم

 17. سحر می‌گه:

  من برای لیزر موی زائد رفتم مرکز نوراطب ظفر.
  الان هم خیلی رااضیم.
  کارشون عالی بود.
  دوستمم که رفته بود اونم راضی بود.

 18. navids می‌گه:

  اگه صورتت سبزه ای داری و موهای زایدتتو لیزرکردی در صورتی که انرزی دستگاه زیاد باشه پوستتو میسوزونه و تا یه هفته صورتت زخمیه توی این یه هفته به هیچ عنوان صورتتو نشور لایه بردار نزنی کیسه نکشی اصلا به پوست صورتت کار نگیر انگار نه انگار که صورت داری شبا کرم بتامتازون بزن روی سوختگی ها صبحام ایپوزینک خاستی صورتتو تمیز کنی پنبه رو خیس کن بمال رو صورتت بعد از یه هفته زخما و سوختگی ها خوب میشن بعد از اون هر شب کرم هیدروکینون _بهوزان ۴% بمال روی محل لیزر تا دو ماه به مدت ۲۰ روزم نباید به هیچ عنوان جلوی افتاب بری تازه اگه این کارا رو درست انجام بدی محل لیزر شده کمی تیره میشه که به مرور زمان خوب میشه دیگم صورتتو لیزر نکن دکتر رای ما کارشونو بلد نیستن.

 19. فاطمه می‌گه:

  سلام من الان دو دفعه است واسه لیزر مو های زائد میرم میخواستم واسه حاملگی ضررر نداره